انواع لنز و نحوه محاسبه لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته بر اساس پارامترهای فوکوس شامل دو نوع می باشد. که به عنوان لنز‌های ثابت و لنز‌های متغیر شناخته می‌شوند. لنز‌های ثابت دارای فاصله فوکوس “ثابت” هستند در حالی که لنز‌های متغیر فاصله فوکوسی متغیر دارند.

یکی از اصطلاحات رایج در مورد لنزهای متغیر، لنز “زوم” است؛ که ما در این مقاله به نوع ثابت اشاره خواهیم کرد.

انواع-لنز-و-نحوه-محاسبه-لنز-دوربین-مداربسته

عنبیه یا iris :

علاوه بر ویژگی‌های فوکوس لنز دوربین، نیازهای نوری نیز باید در نظر گرفته شوند. نوری که اجازه می‌دهد از طریق لنز نفوذ کند و به تراشه حسگر الکترونیکی برخورد کند، معمولاً توسط یک دستگاه مکانیکی به نام “عنبیه یا iris” کنترل می‌شود. iris ممکن است ثابت، دستی یا خودکار باشد. این به این اشاره دارد که چگونه عنبیه دهانه نوری را که دیافراگم نامیده می شود کوچکتر یا بزرگتر می کند. دیافراگم معادل مردمک چشم انسان است. در شرایط نوری بسیار پایین، دیافراگم باید باز شود تا نور کافی به تراشه حسگر برخورد کند. اما در شرایط نوری روشن، دیافراگم بسیار کوچک است تا جلوی ورود نور بیش از حد به تراشه سنسور را بگیرد.

عنبیه یا IRIS وظیفه تنظیم نوری که از لنز عبور می کند را دارد.

استفاده از لنز دوربین مداربسته در شرایط مختلف :

لنز-دوربین-های-مداربسته

اگر یک دوربین امنیتی در داخل یک محیطی استفاده شود که شدت نور کافی و پایداری دارد (مثلاً یک فروشگاه، انبار یا اتاقی با نور کافی)، آنگاه “لنز iris ثابت” برای پاسخ به نیاز‌های شما عملکرد مناسبی خواهد داشت.
در محیط‌هایی که شرایط نوری از تاریک تا روشن متغیر است (مثلاً خارج از اتاق یا دوربینی که به یک پنجره بیرونی نگاه می‌کند)، “لنز iris خودکار” برای تعویض و تنظیم سطوح مختلف نوری مورد نیاز خواهد بود.
در نهایت، در شرایط نوری که برای مدت طولانی ثابت است اما از تاریک به روشن یا از روشن به تاریک تغییر می‌کند، “لنز iris دستی” می‌تواند استفاده شود. دهانه‌های این لنز‌ها با دست تغییر داده می‌شود تا نور بهینه‌ای ارائه دهند.

فاصله کانونی لنز :

لنزها با استفاده از ترکیبی از پارامترهای Fixed و Varifocal با دیافراگم Fixed Iris، Auto Iris یا Manual Iris ایجاد می شوند. فاصله کانونی اکثر لنز دوربین های امنیتی از ۳.۶ میلی متر تا ۱۶ میلی متر برای لنزهای با فاصله کانونی ثابت و تا بیش از ۷۰ میلی متر برای لنزهای زوم متفاوت است. فاصله کانونی کوتاه، زاویه دید وسیع، و فاصله کانونی بلند، زاویه دید باریکی ایجاد می کند.

فرمول محاسبه عرض و ارتفاع :

فرمول ریاضی برای محاسبه عرض و ارتفاع منطقه پوششی به صورت زیر است :
عرض = فرمت افقی دوربین x فاصله / فاصله فوکوس
و ارتفاع = فرمت عمودی دوربین x فاصله / فاصله فوکوس.
در این فرمول، مقادیر فرمت افقی و عمودی دوربین، اندازه سنسور CCD یا CMOS به میلی‌متر و نه اینچ اعلام شده و نسبت تصاویر ۴:۳ را دارند. به عنوان مثال، برای یک چیپ CMOS 1/3 اینچ، اندازه عمودی سنسور بر حسب میلی‌متر ۳.۷ و اندازه افقی ۴.۹ میلی‌متر است. از مقدار فرمت عمودی ۳.۷ میلی‌متر برای محاسبه ارتفاع و از مقدار فرمت افقی ۴.۹ میلی‌متر برای محاسبه عرض استفاده کنید.

اندازه رایج سنسور ها :

در زیر لیستی از اندازه‌های رایج سنسور ها و مقادیر فرمت دوربین عمودی / افقی متناظر آنها در لنز دوربین آورده شده است :
• ۱/۳ اینچ: ۴.۹ میلی‌متر افقی ۳.۷ میلی‌متر عمودی
• ۱/۲اینچ: ۶.۴ میلی‌متر افقی ۴.۸ میلی‌متر عمودی
• ۲/۳ اینچ: ۸.۸ میلی‌متر افقی ۶.۶ میلی‌متر عمودی
• ۱ اینچ: ۱۲.۷ میلی‌متر افقی ۹.۶ میلی‌متر عمودی

به عنوان مثال، برای یک سنسور CCD 2/3 اینچ که از یک لنز ۲۵ میلی‌متری استفاده می‌کند و فاصله دوربین تا منطقه مورد نظر ۳۰ فوت است، می‌توان به صورت زیر محاسبه کرد:

افقی: (۸.۸ x 30) / 25 = 264/25 = 10.56 فوت افقی
عمودی: (۶.۶ x 30) / 25 = 198/25 = 7.92 فوت عمودی

 

تعیین نیاز لنز :

برای تعیین نیاز لنز دوربین، کافیست مقادیر موجود در فرمول را تغییر دهید تا فاصله کانونی یا فوکوس را بدست آورید.

بنابراین فاصله فوکوس = فرمت عمودی x فاصله / ارتفاع تصویر خواهد بود. به عنوان مثال، نیاز به لنز برای یک دوربین با یک سنسور CCD 1/2 اینچ که ۲۰ فوت از منطقه مورد نظر فاصله دارد و باید منطقه‌ای با ارتفاع ۱۲ فوت را پوشش دهد می‌تواند به صورت زیر محاسبه شود:

 ۴.۸×۲۰/۱۲=۹۶/۱۲=۸mm = فاصله فوکوس

نتیجه گیری :

برای جمع بندی پایانی مثلا فرض کنید برای نظارت بر یک منطقه بیرونی، در تمام طول روز و شب به دوربین نیاز دارید. دوربین شما دارای یک سنسور CCD 1/2 اینچی است، و منطقه تحت نظارت ۲۰ فوت از دوربین فاصله دارد و باید منطقه ای به ارتفاع ۱۲ فوت را پوشش دهد. نیاز لنز دوربین شما به احتمال زیاد یک لنز کانونی ثابت با iris دستی یا خودکار و یک لنز با فاصله کانونی ۸ میلی متر است.

چنانچه باز هم در این مورد سوالی داشتید کافیست با کارشناسان ما مطرح نمایید. در امنیت بمانید.

امیدواریم مقاله فوق توانسته باشد هر چند اندک در جهت جلوگیری متضرر شدن خریداران دوربین مداربسته اطلاعاتی را به نظر برساند . در آخر پیشنهاد می شود ، همواره در خرید ها کسب اطلاعات را فراموش نکنید .

همکاران ما در شرکت ایمن تصویر امرتات نیز همواره آماده ارائه راهنمایی و مشاوره در خرید دوربین مداربسته می باشند .

 

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از تخفیفات ویژه ما باخبر شوید…

wiki.rdsiran.com