دوربین های مداربسته فوکوس خودکار یا اتوفوکوس

دوربین های مداربسته اتوفوکوس یا همان فوکوس خودکار، یک انتخاب ایده‌آل در مواقعی که زمینه دید با سوژه مورد نظر فاصله زیادی داشته یا هدف حرکت می‌کند و اغلب فاصله خود را با دوربین تغییر می‌دهد، در صنعت نظارت و مانیتورینگ می باشند. بیشتر لنز‌های دوربین اتوفوکوس، لنز‌های زوم هستند؛ یک نوع از آن ها، لنز وری فوکال است که می‌تواند فواصل خود را توسط تنظیم دستی تغییر دهد.
ما در این مقاله سعی خواهیم کرد فناوری های استفاده شده در این نوع دوربین ها را بررسی کرده و ببینیم چرا این دوربین ها منحصر به فرد می باشند.

دوربین-های-مداربسته-فوکوس-خودکار

وظیفه لنز چیست ؟

یک دوربین مداربسته دیجیتالی معمولی، تصویر الکترونیکی را با استفاده از یکی از دو تراشه الکترونیکی حساس به نور به نام‌های Charged Coupled Devices یا CCD یا Complimentary Metal Oxide Semiconductors یا CMOS تولید می‌کند. این حسگرها انرژی الکترونیکی را از انرژی نوری ایجاد می‌کنند و معمولاً ۱/۴ تا ۱ اینچ اندازه دارند. انرژی الکترونیکی را می توان اندازه گیری کرد و از آن برای ساخت تصاویر ویدئویی دیجیتالی استفاده کرد که می توانند روی مانیتور مشاهده شوند یا در یک دستگاه ذخیره سازی ذخیره شوند.

با این حال، برای اینکه حسگر بتواند تصویر الکترونیکی تولید کند، نور ساطع شده از تصویر واقعی باید دقیقاً روی سنسور متمرکز شود. اینجاست که لنز نقش دارد. لنز با شفاف سازی و تمرکز (فوکوس) تصویر نور بر روی تراشه حسگر کار می کند.

فاصله کانونی در دوربین های مداربسته فوکوس خودکار :

دوربین-مداربسته-فوکوس-خودکار-یا-اتوفوکوس

هر لنزی یک فاصله کانونی دارد. برای دوربین‌های مداربسته، به طور کلی لنزهای با فاصله کانونی کوتاه دارای زمینه دید وسیعی هستند که برای تصاویر نزدیک یا دیدن یک منطقه بزرگ ایده‌آل هستند، اگرچه اشیاء به نسبت کوچک ظاهر می‌شوند. لنزهای با فاصله کانونی بلند دارای زمینه دید باریک تری بوده که اهداف دورتر با وضوح بهتر دیده می‌شوند.
فاصله کانونی برای دوربین‌های CCTV با میلیمتر اندازه‌گیری می‌شوند و از حدود ۳.۵ تا ۱۶.۰ میلیمتر طول دارند و هر لنز دارای فاصله کانونی منحصر به فرد خود است. هنگام خرید یک دوربین با لنز ثابت، باید هدف دوربین را در نظر داشته باشیم تا لنز مناسب را انتخاب کنیم.

انتخاب مناسب لنز با فاصله کانونی :

یک لنز با فاصله کانونی کوچک می‌تواند میدان دید نسبتاً زیادی ایجاد کند. برای مثال، در فاصله ۵۰ فوتی از دوربین، میدان دید یک لنز با فاصله کانونی ۳.۶ میلی‌متری، میدان دیدی با عرض تقریباً ۷۵ فوت و ارتفاع ۵۰ فوت ایجاد می‌کند. که در این صورت شناسایی افراد بسیار دشوار خواهد بود زیرا آنها بسیار کوچک به نظر می رسند. با این حال، استفاده از یک لنز با فاصله کانونی ۱۶.۰ میلی‌متر میدان دیدی با عرض تقریباً ۱۳ فوت در ارتفاع ۹.۶ فوت ایجاد می‌کند و تشخیص را بسیار آسان‌تر می‌کند.
اما اگر دوربین نیاز به ارائه همزمان زمینه دید بزرگ و زمینه دید کوتاه دارد، دوربین های مداربسته فوکوس خودکار یک انتخاب ایده‌آل هستند. با استفاده از ترکیب لنزها که اصول فیزیکی لنزها را بهینه‌سازی می‌کنند، این دوربین‌ها می‌توانند فاصله کانونی خود را به طور خودکار تغییر دهند، به عبارت دیگر فوکوس خودکار انجام دهند.

راحتی در انتخاب لنز :

دوربین‌های مداربسته فوکوس خودکار انتخاب لنز را برای شما بسیار آسان میکنند. دوربین‌های CCTV زوم اتوفوکوس می‌توانند مانند لنز تله فوتو در دوربین‌های تصویری یا ویدئویی برای “بزرگ‌نمایی” یا بزرگ کردن اشیاء با حفظ فوکال مناسب استفاده شوند. این دوربین‌ها اغلب دارای محدوده‌های فوکال بزرگ، از ۳.۶ میلیمتر تا بیش از ۶۰ میلیمتر هستند.

عملکرد زوم این دوربین ها :

دوربین های مداربسته فوکوس خودکار را می توان بزرگنمایی یا کوچکنمایی کرد تا تغییرات میدان دید را در نظر بگیرد. به طور معمول، عملکرد زوم این دوربین ها به صورت الکترونیکی یا توسط یک صفحه کنترل با لغزنده، اهرم، دستگیره، جوی استیک یا دکمه یا با استفاده از برنامه نویسی که از طریق واحد پردازش یا ضبط ویدیوی دیجیتال (DVR) اجرا می شود، کنترل می شود.

لنز وری فوکال :

نوع دیگری از لنز دوربین های مداربسته فوکوس خودکار لنزهای کانونی متغیر یا وری فوکال هستند. اگرچه این لنز مانند لنزهای فوکوس خودکار واقعی که در بالا ذکر شد از راه دور کنترل نمی شود، اما این قابلیت را دارد که فاصله کانونی خود را تغییر دهد و آن را به یک نوع لنز با فوکوس خودکار تبدیل کند. لنز در واقع به صورت دستی تنظیم می شود و به آن اجازه می دهد بزرگنمایی و کوچکنمایی کند و در تنظیمات متغیر فوکوس کند.

نتیجه گیری :

بنابراین اگر سیستم امنیتی یا مانیتورینگ شما نیاز به بزرگنمایی و کوچکنمایی دوربین دارد، یا اگر باید اندازه میدان دید دوربین خود را تغییر دهید، دوربین های مداربسته فوکوس خودکار انتخاب مناسبی برای شما هستند. همچنین، برای موقعیت‌هایی که ممکن است نیاز به تغییر گهگاه نمای فایل داشته باشد، یک نوع مقرون‌به‌صرفه‌تر از لنز دوربین مداربسته با فوکوس خودکار، یعنی لنز وری فوکال، ممکن است چیزی باشد که شما نیاز دارید.

امیدواریم مقاله فوق توانسته باشد هر چند اندک در جهت جلوگیری متضرر شدن خریداران دوربین مداربسته اطلاعاتی را به نظر برساند . در آخر پیشنهاد می شود ، همواره در خرید ها کسب اطلاعات را فراموش نکنید .

همکاران ما در شرکت ایمن تصویر امرتات نیز همواره آماده ارائه راهنمایی و مشاوره در خرید دوربین مداربسته می باشند .

 

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از تخفیفات ویژه ما باخبر شوید…

wiki.rdsiran.com