لوازم جانبی سیستم های نظارت تصویری و دوربین های مداربسته

اغلب مردم وقتی به سیستم های امنیتی فکر می کنند ، فقط دوربین ها به ذهنشان می آید. با وجود اهمیت زیاد دوربین های مداربسته و نظارتی، باید بدانیم که این ابزارها برای کارایی موثرتر، به تعداد زیادی قطعه ی پشتیبان احتیاج دارند. در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم که برای نصب کامل یک دوربین مداربسته یا سیستم نظارت تصویری و دسترسی به آن از خانه یا محل کار خود، به چه چیزهایی نیاز داریم.

Maghale-Amoozeshi-(1)

ایمن تصویر امرتات یکی از برترین تولیدکنندگان و عرضه­ کنندگان تجهیزات حفاظتی و نظارتی می­باشد که با بیش از ۱۶ سال سابقه فعالیت، تنوع گسترده­ای از محصولات حفاظتی و نظارتی را ارائه می­نماید.

دستگاه­ های ضبط کننده:

DVR ها و NVR ها جزو لوازم جانبی سیستم نظارتی نمی­ باشند بلکه از تجهیزات اساسی به شمار می روند که اغلب نادیده گرفته می شوند. دستگاه ­های ضبط­ کننده (DVRها و NVRها) به منظور مدیریت و ذخیره ­سازی تصاویر گرفته شده توسط دوربین­ های مداربسته به­ کار می­ روند. NVRها به منظور ذخیره ­سازی تصاویر دوربین ­های تحت شبکه (IP) و DVRها به منظور ذخیره­ سازی تصاویر دوربین­های آنالوگ و HD مورد استفاده قرار می ­گیرند.

در ادامه به اجزا و مولفه های فرعی و ملزومات دوربین های مداربسته و سیستم های نظارتی می پردازیم:

NVRها به منظور ذخیره ­سازی تصاویر دوربین­های تحت شبکه (IP) و DVRها به منظور ذخیره­ سازی تصاویر دوربین­ های آنالوگ و HD مورد استفاده قرار می­ گیرند.

کابلها

کابل­­ ها بخشی از لوازم جانبی سیستم­ های نظارت تصویری می­ باشند که نمی­ توان در پروسه نصب و راه ­اندازی یک سیستم دوربین مداربسته آن ­ها را نادیده گرفت. بدون کابل، حتی بهترین تجهیزات نظارت تصویری نیز به میزان یک کاغذ فانتزی بی مصرف خواهند بود! (البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان استفاده از بستر وایرلس و بی ­سیم نیز در برخی از سیستم­ ها، مهیا گردیده است.) توصیه ما در ایمن تصویر امرتات به شما مخاطبان گرامی استفاده از کابل ­های مناسب هر وسیله به منظور برخورداری کامل از تمام ویژگی­ ها و قابلیت ­های سیستم ­های نظارتی می ­باشد.

کابل­ها انواع مختلفی دارند که هرکدام بسته به کاربردشان در بخشی از یک سیستم نظارت تصویری مورد استفاده قرار می­ گیرند. در ذیل به تعدادی از آنها اشاره می ­نماییم.

۱. کابل­ های تصویر

کابل­ های تصویر رابط و اتصال­ دهنده دوربین­ ها به دستگاه ­های ضبط­ کننده می ­باشند. این کابل­ ها تصاویر گرفته شده توسط دوربین ­ها را به DVR یا NVR انتقال می­ دهند. کابل ­های تصویر انواع گوناگونی دارند: کابل­ های شبکه که در سیستم­ های IP مورد استفاده قرار می­ گیرند بسته به نوع دوربین­ ها می­توانند برق مورد نیاز دوربین را نیز تامین نمایند و در کنار انتقال دیتای تصاویر، تغذیه(برق) را نیز منتقل نمایند. کابل­ های RG59 یا کواکسیال که در سیستم ­های آنالوگ و HD به­ کار می ­روند.

۲. کابل تغذیه یا برق

این کابل­ ها وظیفه تامین برق موردنیاز دوربین ­ها را بر عهده دارند.

بعضا کابل ­های ترکیبی نیز وجود دارند که کابل برق و کابل کواکسیال در کنار هم قرار گرفته ­اند.

۳. کابل ­های خروجی تصویر

HDMI: مخفف High Definition Multimedia Interface است. از این نوع کابل ها برای اتصال یک سیستم مداربسته به تلویزیون یا مانیتور استفاده می شود. کابل های HDMI به شما این امکان را می دهد تا تصاویر زنده و ضبط شده خود را به وضوح در صفحه نمایش مورد نظر مشاهده نمایید. همچنین شنود واضح برای سیستم های فعال صوتی را نیز امکان پذیر می کند.

 

VGA: کابل­های VGA از قدیمی­ ترین کابل­های مورد استفاده می ­باشند. این کابل ­ها نیز مانند کابل­ های HDMI وظیفه انتقال تصویر از دستگاه ضبط­ کننده به تلویزیون یا مانیتور را دارا می­ باشد.

 

AV: کابل ­های AVنیز مانند کابل­ های VGA و HDMI وظیفه انتقال صوت و تصویر را بر عهده دارند و رابط میان دستگاه­ های ضبط­ کننده با تجهیزات پخش تصاویر مانند مانیتور یا تلویزیون می ­باشند.

پایه ی نصب دوربین

با وجود تنوع و گوناگونی زیاد در دوربین ها، پایه ی نصب برای هر دوربینی ضروری نیست. ولی با این حال ، این پایه ها می توانند در بسیاری از شرایط بسیار مفید باشند. برای حالت هایی که سیم به راحتی پنهان نمی شود ، یک پایه دوربین می تواند به شما کمک کند تا به ظاهر تمیز و حرفه ای مورد انتظار خود و مشتریان تان دست یابید. هنگامی که قادر به عبور کابل از طریق دیوارهای آجری یا بتونی نیستید ، پایه نصب می تواند از لوازم مهم سیستم نظارتی بشمار آید. این ابزارها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا به صورت کامل و صحیح، دوربین را برای مشاهده دقیق مناطق تحت نظر، تنظیم نمایید. ما در ایمن تصویر امرتات، انواع گوناگون پایه های نصب را برای دوربین­ها و برند های مختلف عرضه می­ نماییم.

هارد

هارد وسیله ذخیره­ سازی اطلاعات و تصاویر به ­صورت دائمی و پایدار می­ باشد. در سیستم­ های نظارت تصویری از هارد برای ذخیره­ سازی تصاویر گرفته شده توسط دوربین ­های مداربسته استفاده می­ گردد. هاردهای سیستم ­های نظارت تصویری از نوع اینترنال بوده و در داخل دستگاه ضبط­ کننده قرار می­ گیرند. البته برخی از دستگاه ­ها توانایی پشتیبانی از هارد اکسترنال را نیز دارا می­ باشند. در انتخاب هارد یک سیستم نظارت تصویری حتما توجه گردد که از هاردهای اصل و با گارانتی معتبر استفاده گردد. هاردها دارای ظرفیت­ های متفاوتی می­ باشند که بسته به توانایی دستگاه ضبط­ کننده از آن­ها استفاده می­ گردد.

آداپتور

آداپتورها تامین­ کننده برق موردنیاز دوربین­ ها و یا دستگاه­ های ضبط­ کننده می­ باشند. آداپتور در واقع تبدیل­ کننده برق شهر یا AC به برق موردنیاز دوربین ­ها و ضبط­ کننده­ ها می­ باشد. آداپتورها انواع مختلفی دارند و در ولتاژ و آمپرهای مختلف بسته به آن وسیله، مورد استفاده قرار می­ گیرند. آداپتورها به­ صورت تکی و یا به­ صورت آداپتور مرکزی می­ باشند که چندین خروجی برای استفاده دوربین­ ها و دستگاه­ ها دارند. در انتخاب آداپتور باید دقت گردد که از آداپتوری مطابق با نیاز دوربین و دستگاه استفاده گردد و حتمااز کالای اورجینال و اصلی استفاده گردد. زیرا آداپتورها نقش خیلی مهمی در یک سیستم نظارت تصویری دارند و استفاده از کالاهای فیک یا نامرغوب امکان آسیب ­رسانی به سیستم مداربسته را در پی خواهد داشت.

سوئیچ

سوئیچ ­های شبکه پل ارتباطی میان دوربین­ های تحت شبکه و NVRها می­ باشند. سوئیچ ­ها با قرارگیری میان دوربین­ های IP و NVR ضمن برقراری ارتباط، هزینه­ های جانبی مثل متراژ کابل را نیز کاهش می ­دهند. دوربین­ ها توسط کابل شبکه به سوئیچ ­ها متصل شده و از سوئیچ توسط یک کابل به دستگاه ضبط­ کننده. سوئیچ­ ها در انواع مختلفی می­ باشند که بسته به تعداد و مدل دوربین­ ها می­توانند در سیستم­ های نظارت تصویری مورد استفاده قرار گیرند. سوئیچ ­ها در انواع ۱۰۰/۱۰ و ۱۰۰۰/۱۰۰/۱۰ و PoE و غیرقابل PoE با امکانات جانبی متفاوت مانند پشتیبانی از پورت SFP یا فیبر نوری، پورت مدیریت و غیره در بازار وجود داشته و امکان استفاده از آن­ها میسر می­باشد. سوئیچ ­های PoE خود وظیفه تامین برق دوربین­ ها را نیز به­ عهده گرفته. ( درصورتیکه دوربین PoE باشد و از سوئیچ PoE استفاده گردد دیگر نیازی به استفاده از آداپتور برای تامین برق دوربین ­ها نمی ­باشد.)

لازم به تذکر می­ باشد که در برخی از NVRها، سوئیچ بخشی از خود دستگاه ضبط­ کننده می ­باشد که اصطلاحاً می­ گویند دستگاه PoE می ­باشد و دیگر نیازی به سوئیچ مجزا نبوده و کلیه دوربین ­ها مستقیما به دستگاه وصل می­ گردند. این مدل دستگاه ­ها در پروژه­ های کوچک که متراژ کابل­کشی کم می ­باشد مناسب و به­ صرفه بوده ولی در پروژه ­هایی که دوربین­ ها در فواصل طولانی نسبت به دستگاه قرار می­گیرند و متراژ کابل کشی بالا می­ باشد استفاده از سوئیچ مستقل مناسب و به ­صرفه می ­باشد.

Cambox

Cambox یا جعبه آداپتور یکی دیگر از لوازم جانبی می­ باشد که با محافظت از آداپتور در مقابل آب و ضربه و … در یک سیستم مداربسته به­ کار می­روند. علاوه بر بحث محافظت، تمیزی و زیبایی کار از نکات دیگری می­ باشد که می­توان در اجرای یک پروژه دوربین مداربسته با استفاده از cambox به آن توجه کرد.

فیبر نوری و رادیو وایرلس

فیبر نوری نوعی کابل می­ باشد که برای مسافت­ های بسیار طولانی مورد استفاده قرار می­ گیرند زیرا این قابلیت را دارد که تعداد دیتای زیادی را منتقل نمایند. در استفاده از فیبر نوری، دوربین ­ها ابتدا به سوئیچ وارد شده و توسط فیبر نوری به محل مورد نظر، دیتا منقل می­ گردد. در مقصد دوباره به یک سوئیچ وارد و توسط کابل به دستگاه­ های ضبط­ کننده وارد می­ گردند. البته برخی از دستگاه­ های NVR با کانال­ های بالا نیز از ورودی فیبرنوری پشتیبانی می ­نماید.

رادیو وایرلس نیز مانند فیبر نوری در فواصل طولانی مورد استفاده قرار می­ گیرد. دوربین ها در مبدا وارد یک سوئیچ گردیده و سوئیچ به رادیو وایرلس فرستنده و دیتا توسط امواج منتقل می­ گردد، در مقصد رادیو وایرلس گیرنده امواج را گرفته و با ورود به سوئیچ و از سوئیچ به دستگاه ضبط­ کننده تصاویر منتقل می ­گردد.

فیش ­های ارتباطی

فیش­ ها نقش بسیار مهمی در راه ­اندازی یک شبکه نظارت تصویری دارند ولی شاید هیچ موقع جدی گرفته نمی ­شوند. فیش ­های BNC برای ارتباط کابل­ های کواکسیال با دوربین ­ها و دستگاه ­ها به­ کار می ­روند. کانکتورهای شبکه ارتباط دهنده کابل شبکه با دوربین و سوئیچ و یا NVR می­ باشند که در دو سر کابل شبکه قرار می­ گیرند. فیش ­ها و کانکتورهای برق که ارتباط­ دهنده کابل تغذیه با آداپتور و دوربین­ ها می­ باشند.

علاوه بر موارد نام برده شده، شاید در یک پروژه نظارت تصویری نیاز به تجهیزات دیگری باشد و یا شما آن ها را مشاهده نمایید. مانند رک که از دستگاه ضبط ­کننده محافظت می­کند و یا میکروفن و تجهیزات جانبی دیگر. در هر پروژه سیستم مداربسته بسته به نوع دوربین ­ها و دستگاه ضبط ­کننده و همچنین درخواست کارفرما و محیط نصب امکان استفاده از لوازم جانبی گوناگون ممکن می­ باشد.

نتیجه گیری :

برای کارایی موثرتر دوربین های مداربسته و نظارتی، باید بدانیم به تعداد زیادی قطعه ی پشتیبان احتیاج داریم. در این مقاله بررسی شد که برای نصب کامل یک دوربین مداربسته یا سیستم نظارت تصویری و دسترسی به آن از خانه یا محل کار خود، به چه چیزهایی نیاز داریم.

تهیه شده در دپارتمان آموزش شرکت ایمن تصویر امرتات فعال در زمینه سیستم های حفاظتی و دوربین مداربسته ، لطفا ما را از پیشنهادات و انتقادات سازنده خود بهره مند سازید . از حمایت شما سپاسگزاریم .

ایمن تصویر امرتات

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از تخفیفات ویژه ما باخبر شوید…

wiki.rdsiran.com