محل قرار گرفتن دوربین مداربسته

اگر در حال مطالعه این پست هستید یعنی بهترین دوربین مداربسته را منطبق با نیازهای خود خریداری کرده و می خواهید آن را نصب کنید.

طبیعتا، مشکل بعدی که باید با آن دست و پنجه نرم کنید، محل قرار گرفتن دوربین مداربسته برای ارائه بهترین کارایی است. برای به دست آمدن بهترین زاویه دید باید دوربین را چطور و در کجا نصب کنید؟ آیا برای هر دوربین فرق می کند یا این قانون برای همه آنها وجود دارد؟ بهتر است دوربین های گنبدی انتخاب کنید یا فشنگی؟ این ها سوالات رایجی هستند که بسیاری از افراد از کارشناسان نصب کننده دوربین های مداربسته می پرسند.

در ادامه به شما می گوییم دوربین ها باید در کجا نصب شوند و به سوالات رایج دیگری که برای کاربران جدید دوربین های مداربسته بسته پیش می آید، پاسخ خواهیم داد.

در انتهای این مقاله، اطمینان بیشتری به دانش خود داشته و می دانید دوربین را در کجا نصب کرده و نسبت به انتخاب خود آرامش خاطر بیشتری خواهید داشت.

دوربین ها را کجا نصب کنیم ؟

اول از همه باید مشخص شود که دوربین ها چگونه و در چه جایی نصب شود. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که هر محیط و ساختمانی با دیگری متفاوت است. هیچ پاسخی وجود ندارد که برای همه شرایط و موقعیت ها مناسب باشد. البته برخی فاکتورهای کلی وجود دارند که در بیشتر ساختمان ها به کار برده شده و مفید هستند.

برای شروع، می خواهیم ببینیم دوربین های مداربسته مسکونی باید در چه قسمت هایی قرار داده شوند. این نقاط به راحتی قابل یافتن و دسترسی هستند. در زمان نصب دوربین مداربسته برای نظارت بر در ورودی و استفاده از ویژگی تشخیص چهره، دوربین باید در حدود ۱۵۰ سانتی متری زمین نصب شود. در قسمت های بیرون خانه، بهترین مکان ها در گوشه های ساختمان با چشم انداز متقاطع است.

قرار دادن دوربین به این روش امکان پوشش دو برابر را در نواحی مستعد خطر ایجاد می کند مثل موقعیت هایی که افرادی از کوچه پشتی یا خیابان به خانه نزدیک می شوند، یا افرادی که به خانه رفت و آمد دارند و همچنین نظارت بر درها، پنجرها، خیابان و پیاده رو فراهم خواهد شد. در زیر نمونه ای از محل قرار گرفتن دوربین مداربسته را به این روش مشاهده می کنید:

همانطور که مشاهده می کنید، با همپوشانی میدان دید دوربین ها، پوشش دو برابر در قسمت گاراژ و در جلویی ایجاد شده است.

توجه داشته باشید که بیشتر دوربین های دارای لنز ثابت، دارای زاویه دید بسیار وسیع تری هستند.

دوربین مداربسته پلاک خوان نیاز به جایگذاری بسیار دقیق تری دارد.

این دوربین ها ۹۰ سانتی متر بالاتر از زمین در فاصله شش متری خیابان نصب شوند.

زاویه دید دوربین

حالا می خواهیم ببینیم برای به دست آوردن بهترین زاویه دید، محل قرار گرفتن دوربین مداربسته باید در چه نقاطی باشد. تاکید می کنیم که هر محیط و شرایطی با محیط و شرایط دیگر متفاوت بوده و بستگی به این دارد که می خواهید چه وسعتی از محیط تحت پوشش قرار بگیرد.

علاوه بر این کیفیت تصویر تولید شده توسط دوربین هم نقش زیادی در تعیین محل قرار گرفتن دوربین مداربسته ایفا می کند. هرچقدر دوربین بالاتر و عقب تر نصب شود، پوشش بیشتری از محیط فراهم می کند. البته اگه دوربینی با رزولوشن پایین دارید، با این روش از کیفیت تصویر کم شده و عملا بلا استفاده است.

قانون کلی برای تعیین محل قرار گرفتن دوربین مداربسته این است که بیشترین پوشش با کمترین تلاش میسر شود. به عبارت دیگر، شما باید دوربین ها را به گونه ای نصب کنید که فقط لبه فنس یا دیوار را ببینید.

زاویه دید در واقع میزان پوشش دهی دوربین مداربسته است اینکه دوربین تا چه مسافتی را می تواند پوشش دهد بسیار اهمیت دارد .

 

در مواردی زاویه دید 90 درجه کفایت می کند اما در کاربری های مهم و حساس لازم است زاویه دید دوربین مداربسته 180 درجه باشد تا به طور کامل به تمام محیط احاطه داشته باشد.

با این روش بیشترین کارایی را از هر دوربین به دست آورده و حتی می توانید تعداد دوربین های مورد نیاز را کاهش دهید. فاکتور دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که مکان دوربین را امتحان کرده و مطمئن شوید که قابل دسترسی نیست.

آیا دوربین های گنبدی یا فشنگی گزینه مناسبی هستند؟

دوربین های گنبدی و فشنگی هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند که بستگی به کاربرد آنها دارد. در موقعیت هایی که محل قرار گرفتن دوربین مداربسته قابل دسترسی است، استفاده از دوربین های گنبدی ضد خرابکاری یا وَندال، گزینه ایده‌آلی است. این دوربین ها در برابر افرادی که سعی دارند در کارکرد دستگاه اختلال ایجاد کنند، مقاوم است.

برای مثال فرد متجاوز یا عابر نمی تواند به راحتی به دوربین آسیب وارد کرده، دید آن را مسدود کرده، روی آن را پوشانده یا آن را جا به جا کند. این قابلیت بسیار مهم است چون حتی اگر فرد موفق شود، شما می توانید فیلم و تصاویر فرد مظنون را داشته باشید.

دوربین های گنبدی ( دوربین های مداربسته Dome ) که گاهی دوربین تخم چشم هم نامیده می شوند تا این حد در برابر خرابکاری مقاوم نیستند البته آنها قابلیت نظارت بهتری ارائه می دهند چون درجه حرکت وسیع تری دارند. همچنین استفاده از آنها بر روی دیوار آسان تر از دوربین های گنبدی وندال است.

دوربین های فشنگی ( دوربین های مداربسته Bullet ) بهترین انتخاب در موقعیت هایی هستند که جای مناسبی برای نصب آنها وجود ندارد. نصب و جایگذاری این دوربین ها بسیار ساده است. دوربین فشنگی برای نظارت بر محیط های کوچک با میدان دید محدود مانند در ورودی، گزینه فوق العاده ای است.

آیا نصب مناسب، به نوع دوربین بستگی دارد؟

دوربین های مداربسته دارای سه نوع لنز مختلف هستند. دو نوع از آنها شامل دوربین های لنزهای ثابت و دوربین های فوکوس متغیر یا چند کانونی است. دوربین های چند کانونی برای دید وسیع تر یا محدودتر از دوربین های لنز ثابت، مناسب هستند. این دوربین ها برای موقعیت هایی مانند نظارت بر حیاط کوتاه اما عریض و پارکینگ های تجاری و همچنین راهرو یا خیابان باریک بسیار مفید می باشند.

در نتیجه، جایگذاری بهینه برای دوربین های مداربسته به ساختمان شما، نوع استفاده و نوع دوربین و لنز آن بستگی دارد. برای دریافت راهنمایی جهت یافتن بهترین دوربین مداربسته با تیم فروش ما تماس بگیرید.

امیدواریم مقاله فوق توانسته باشد هر چند اندک در جهت جلوگیری متضرر شدن خریداران دوربین مداربسته اطلاعاتی را به نظر برساند . در آخر پیشنهاد می شود ، همواره در خرید ها کسب اطلاعات را فراموش نکنید .

همکاران ما در شرکت ایمن تصویر امرتات نیز همواره آماده ارائه راهنمایی و مشاوره در خرید دوربین مداربسته می باشند .

 

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از تخفیفات ویژه ما باخبر شوید…

wiki.rdsiran.com