آشنایی با IP Address

با ورود دوربین های تحت شبکه به بازار و با توجه به کیفیت فــوق الـعــاده ایــن دوربــین ها و طرفداران زیادی که پیدا کرده ، داشتــن دانش اولیــه در مورد مفاهیم شبکه به یک ضرورت در این زمینه تبدیل شده و نــصابان و کارشناسان سیستم های مدار بسته بدون داشتن این دانش قادر به پیاده سازی دوربین تحت شبکه نمی باشند
از این رو، متخصصین شرکت ایمن تصویر امرتات این مقاله  را آماده کرده است تا شما را با پروتکل IP آشنا کند.
عبارت IP مخفف Internet Protocol میباشد و یکی از پروتکلهای ارتباطی در شبکه است، آدرسهای IP از کلاسهای مختلفی برخوردارند که هر کدام در رنج خاصی قرار دارد و کاربرد خاص خود را دارد .

ip address

 در سیستمهای امنیتی به دلیل کوچک بودن شبکه معمولا از IP کلاس C استفاده میشود مگر اینکه سیستم در شبکه های بزرگتری نصب شود که در این صورت حتما به یک متخصص شبکه نیاز خواهید داشت. آدرسهای IP برای برقراری ارتباط بین دستگاه هایی که در یک شبکه به هم متصل هستند استفاده میشوند و همینطور کلاسهای مختلف IP و Subnet های مختلف برای جدا سازی این شبکه ها استفاده میشود.

آدرسهای IP از ۴ قسمت تشکیل شده اند و هر قسمت با علامت . از یکدیگر جدا شده اند، مانند ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ که این یک IP کلاس C میباشد.
در IP های کلاس C 3 قسمت اول یعنی ۱۹۲.۱۶۸.۱ معرف Net ID و قسمت آخر یعنی عدد ۱ معرف Host ID میباشد.
Net ID مانند نام فامیلی میباشد، همانطور که در یک خانواده نام فامیلی تمام اعضای خانواده یکی میباشد، در یک شبکه نیز Net ID تمام دستگاه ها باید یکی باشد در غیر این صورت ارتباط برقرار نخواهد شد(مگر در موارد خاص که در شبکه های کوچک و کم اهمیت استفاده ای ندارد)، یعنی اگر Net ID یک دستگاه ۱۹۲.۱۶۸.۱ و Net ID دستگاه دیگری ۱۹۲.۱۶۸.۲ باشد این ۲ دستگاه قادر به ارتباط نیستند و حتما باید هر دو دستگاه یک Net ID داشته باشند مگر از طریق تنظیمات خاص نرم افزاری و یا تجهیزات سخت افزاری که برای Routing استفاده میشوند و در شبکه های کوچک کاربردی ندارند.

♦ Host ID نیز مانند نام کوچک میباشد، همانطور که در یک خانواده نام کوچک اعضا باید با هم متفاوت باشد، در یک شبکه کامپیوتری نیز Host ID تمام دستگاه ها باید با هم متفاوت باشد در غیر این صورت شبکه دچار اختلال شده که موجب کند شدن و یا قطعی شبکه میشود، به این حالت اصطلاحا IP Conflict گفته میشود. یعنی اگر Net ID یک دستگاه ۱۹۲.۱۶۸.۱ و Host ID آن ۱ باشد، یعنی آدرس IP کامل دستگاه ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ باشد و دستگاه دیگری در شبکه با همین IP وجود داشته باشد، شبکه دچار اختلال میشود و حتما باید Host ID آن تغییر کند.به عنوان مثال میتوان Host ID دستگاه جدید را به ۲ یا عدد دیگری که در شبکه استفاده نشده است تغییر داد مانند : ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲ ، ۱۹۲.۱۶۸.۱.۳ ، ۱۹۲.۱۶۸.۱.۴ و الی آخر.

هر دستگاهی که می خواهد در یک شبکه به تبادل اطلاعات بپردازد ( کامپیوتر ، گوشی ، دوربین و …) باید یک شناسه داشته باشد که این شناسه ip نامیده می شود .

( از طریق ip دستگاه ها یکدیگر را یافته و به تبادل اطلاعات با یکدیگر می پردازند )

اگر از IP های استفاده شده درشبکه اطلاعی ندارید میتوانید از نرم افزارهای مخصوص اسکن IP مانند Advanced IP Scanner استفاده کنید، به این صورت که رنج IP مورد نظر را در این برنامه وارد کرده و روی Scan کلیک کرده و صبر کنید تا لیست تمام IP های موجود در شبکه را به شما نشان دهد.

نتیجه گیری

برای پیاده سازی یک شبکه ی کامپیوتری، میبایست متناسب با شرایط پروژه ، تصمیم به ip دهی برای اجزای مختلف شبکه نموده تا برای عیب یابی و ip دهی دستگاه های جدید دچار چالش های مختلف نشوید . البته پروتکل DHCP به صورت اتوماتیک ، عمل تخصیص IP را انجام دهد .

تهیه شده در دپارتمان آموزش شرکت ایمن تصویر امرتات فعال در زمینه سیستم های حفاظتی و دوربین

مداربسته ، لطفا ما را از پیشنهادات و انتقادات سازنده خود بهره مند سازید . از حمایت شما سپاسگزاریم .

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را وارد کنید تا از تخفیفات ویژه ما باخبر شوید…

wiki.rdsiran.com